کبد چرب و ریزش مو

آیا کبد چرب در ریزش مو تاثیر دارد؟

مطالعات متعدد نشان داده است که درصد قابل توجهی از زنان و مردان از مشکل ریزش مو رنج می‌برند و این مسئله سبب بروز اضطراب و احساس شرم در آن‌ها هنگام مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی می‌شود. با وجود اینکه دلایل جسمی و روانی متعددی برای بروز این مشکل کشف شده است؛ اما همچنان ریزش مو در میان اقشار جامعه به‌عنوان مسئله‌ای مرتبط با زیبایی و نه سلامت جسمی شناخته می‌شود. بااین‌حال، از منظر علم پزشکی، می‌توان ریزش مو را به‌عنوان یک بیماری یا عوارض ناشی از یک مشکل جسمی دانست که به‌سادگی قابل حل است. یکی از دلایلی که باعث از دست دادن مو می‌شود، بیماری کبد چرب است. با ما همراه باشید تا درباره کبد چرب و ریزش مو بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانیم:

  • رمزگشایی رابطه بین ریزش مو و کبد چرب
  • علائم کبد چرب روی پوست و مو 
  • درمان کبد چرب و ریزش مو

رمزگشایی رابطه بین کبد چرب و ریزش مو

بیماری کبدی می‌تواند روی روند رشد موها تاثیر گذاشته و منجر به ریزش مو شود. کبد مسئول جذب ویتامین‌های محلول در چربی، سم‌زدایی از استروژن و تنظیم قند خون است. همه این‌ها برای اینکه چرخه رشد موها به خوبی انجام شود ضروری هستند. بنابراین، عملکرد نامناسب کبد روی سیستم سوخت‌وساز بدن شامل گوارش و هضم ویتامین‌های محلول در چربی تاثیر منفی می‌گذارد؛ فرایندی که برای رشد موها حیاتی است. در ادامه به بررسی بیشتر نقش کبد چرب در ریزش مو می‌پردازیم.

کبد چرب و اختلال در فرایند سوخت‌وساز بدن

تبدیل آمونیاک به اوره یکی از فرایندهای حیاتی در سوخت‌وساز نرمال بدن است. به طور ساده می‌توان گفت سلول‌های کبدی، آمونیاک را از جریان خون دریافت و آن را تبدیل به اوره می‌کنند. اختلال در این چرخه می‌تواند باعث کمبود آهن در بدن شود. افرادی که دچار هایپرآمونی (افزایش آمونیاک در خون) می‌شوند در معرض ابتلا به شکنندگی مو و موخوره هستند.

کبد چرب و اختلال در فرایند تنظیم قند خون

فولیکول‌های مو برای اینکه در چرخه رشد باقی بمانند نیاز به تامین مقادیر کافی گلوکز دارند. کمبود قند خون در بدن می‌تواند منجربه نازک شدن موها و ریزش آن‌ها شود.

کبد چرب و ریزش مو

کبد چرب و کمبود ذخیره ویتامین

یکی دیگر از عوارض کبد چرب روی ریزش مو ناشی از عملکرد نادرست کبد در جذب ویتامین‌ها است. کبد مسئول دخیره ویتامین‌های محلول در چربی همچون ویتامین آ، دی، ای و کا است. ترشح صفرا در طول فرایند گوارش برای جذب این ویتامین‌ها و تبدیل آن‌ها به منابع قابل استفاده برای بدن ضروری است. در صورتی که ترشح صفرا به دلیل آسیب کبدی با مشکل مواجه شود، جذب ویتامین‌ها نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. جذب درست ویتامین‌ها برای داشتن موهای سالم ضروری است. 

علائم کبد چرب در مردان چیست؟

کبد چرب و ریزش مو به دلیل اختلال در فرایند سم‌زدایی بدن

کبد همچون فیلتری در برابر باکتری‌ها، سلول‌های قرمز مرده و سمومی مثل الکل، نیکوتین و برخی داروهای خاص در خون عمل می‌کند. همچنین، کبد محلی برای سنتز هورمون‌هایی همچون استروژن است. استروژن نیز با رشد یا ریزش مو در ارتباط مستقیم است. اگر مقادیر استروژن در بدن خانم‌ها کافی باشد، موها ضخیم و سالم خواهند بود. اما اگر میزان این هورمون در خون به دلایلی مثل بارداری یا یائسگی افت کند، نازکی مو، ریزش و حتی کچلی رخ خواهد داد.

علائم کبد چرب روی پوست و مو 

از جمله مهم‌ترین علائم کبد چرب در چهره و سایر نقاط پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خارش پوست

خارش پوست معمولاً به دلیل جوش یا نیش حشره اتفاق می‌افتد. اما در صورت آسیب کبدی و ترشح صفرا داخل جریان خون نیز این اتفاق رخ می‌دهد.

رگ‌های عنکبوتی

رگ‌های عنکبوتی به مشکل پوستی‌ای گفته می‌شود که باعث می‌شود رگ‌های کوچک زیر پوست نمایان شوند. افزایش هورمون استروژن در خون، که ناشی از عملکرد نامناسب کبد است، می‌تواند سبب این مشکل پوستی شود. این رگ‌ها معمولاً روی پوست صورت و پاها نمایان می‌شوند.

کبودی و خونریزی

افرادی که از مشکل کبدی رنج می‌برند بعد از آسیب فیزیکی به‌سرعت دچار خونریزی و کبودی می‌شوند. در واقع در بدن این افراد پروتئین‌های ضروری برای انعقاد خون به اندازه کافی تولید نمی‌شوند.

لکه‌های قهوه‌ای پوستی

یکی از علائم کبد چرب در چهره، لکه‌های قهوه‌ای رنگ است که می‌تواند نشانه‌ای از کم‌کاری کبد باشد. با اختلال عملکرد کبد، میزان استروژن بدن افزایش یافته و منجر به تولید بیش از حد ملانین (رنگدانه پوستی) می‌شود.

درمان کبد چرب و ریزش مو

درمان دارویی ویژه‌ای برای کبد چرب وجود ندارد. پزشکان معمولاً برای کنترل این بیماری روی راهکارهایی تمرکز دارند که عوامل اثرگذار روی بدتر شدن بیماری را خنثی می‌کنند. همچنین، تغییر سبک زندگی می‌توان به طرز چشمگیری وضعیت بیماری افراد را بهبود دهد. درمان‌های معمول شامل موارد زیر هستند:

  • کاهش وزن
  • دوری از مصرف الکل
  • دریافت درمان دارویی برای کنترل دیابت، کلسترول و تری‌گلیسیرید
  • دریافت ویتامین‌ها و مکمل‌های موردنیاز بدن
درمان دارویی کبد چرب

سخن پایانی در مورد کبد چرب و ریزش مو

در این مقاله به بررسی ارتباط بین بیماری کبد چرب و ریزش مو پرداختیم. اختلال در روند فعالیت یک کبد سالم می‌تواند مستقیماً روی رشد موها و عملکرد فولیکول‌های مو اثرگذار باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود در صورت بروز مشکلاتی نظیر موخوره یا ریزش موی شدید، برای بررسی علت احتمالی آن و تشخیص مشکلات کبدی به پزشک مراجعه کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

اختلالات متابولیک در کودکان چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.