صفحه اصلی اختلالات هورمونی رشد سینه در دختران درد دارد؟عوامل و علت بزرگ شدن پستان زنان
زمان رشد سينه دختر

رشد سینه در دختران درد دارد؟عوامل و علت بزرگ شدن پستان زنان

پستان (breast) اندامی بسیار مهم در بدن انسان است که برای تولید شیر برای تغذیه نوزادان استفاده می‌ شود. پستان‌ ها در زنان بزرگ ‌تر از مردان هستند و دارای بافت چربی بیشتری می باشند. این اندام زنانه، همچنین حاوی غدد شیری هستند که شیر را تولید می ‌کنند و به نوک پستان متصل می ‌شوند. پستان‌ها از سه نوع بافت چربی، غده ‌ای و فیبروتیک تشکیل شده ‌اند و همچنین حاوی عروق خونی، اعصاب و غدد لنفاوی هستند. رشد سینه در دختران در حوالی دوران بلوغ شروع می‌ شود.

___________________________________________________

برای مطالعه بیشتر: مامو گرافی چیست

___________________________________________________

علائم رشد پستان در دختران

رشد سینه دختران یکی از اولین تغییراتی است که در دوران بلوغ رخ می دهد. علائم رشد پستان در دختران عبارتند از:

 • حساسیت یا درد در سینه ها
 • تغییر رنگ نوک پستان یا هاله اطراف آن
 • برجستگی کوچک و سفت در یکی از سینه ها یا هر دو

علائم رشد پستان در دختران

عوامل موثر در رشد پستان

همان ‌طور که پیش‌ تر نیز اشاره شد رشد سینه ها در حوالی دوران بلوغ رخ می دهد. در این دوران، هورمون‌ های استروژن و پروژسترون باعث رشد بافت غده ‌ای و چربی پستان می‌ شوند. عوامل مختلفی می توانند بر رشد سینه ها تأثیر بگذارند، که در ادامه ذکر می کنیم:

 • ژنتیک: ژنتیک نقش مهمی در اندازه و شکل سینه ها دارد.
 • وزن: افزایش وزن می تواند باعث بزرگ شدن سینه ها شود.
 • تغذیه: یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به رشد سالم سینه ها کمک کند.
 • ورزش: انجام ورزش منظم ممکن است باعث تقویت عضلات و بزرگ شدن پستان شود.
 • بلوغ زودرس یا دیررس: نشانه های بلوغ زودرس یا دیررس ممکن است بر رشد سینه ها تأثیر بگذارد.
 • اختلالات هورمونی: اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ممکن است بر رشد سینه دختران تأثیر گذار باشد.

عوارض عدم رشد سینه دختران

عدم رشد سینه در دختران ممکن است عوارض مختلفی داشته باشد. یکی از مهم ترین عوارض مشکلات جسمی است که می تواند شامل بروز درد و ناراحتی در این بخش از بدن دختران شود. عدم رشد پستان همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات اجتماعی برای دختران شود. آن ها ممکن است مورد آزار و اذیت یا تمسخر دیگران قرار گیرند. این مشکل گاهی ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس دختران نیز شود؛ زیرا ممکن است احساس کنند که بدنشان ناقص است یا از ظاهر خود خجالت بکشند.

عوارض عدم رشد سینه دختران

اگر از مشکل عدم رشد سینه رنج می برید در اولین گام بهتر است به یک پزشک معتمد مراجعه کنید. در مراحل بعد برای بهبود روحیه خود با دوستان و اعضای خانواده خود در مورد احساسات خود صحبت نمایید. صحبت کردن در این مورد می تواند به شما کمک کند تا احساس تنهایی نکنید.  همچنین داشتن افرادی در کنارتان که شما را دوست دارند و از شما حمایت می کنند به شما کمک کند تا با دوست داشتن بیشتر خودتان کنار بیایید. به خودتان یادآوری کنید که شما صرف نظر از اندازه سینه هایتان زیبا هستید. هر بدنی زیبا است و هیچ فردی حق ندارد شما را به خاطر اندازه سینه هایتان قضاوت کند.

مراحل رشد پستان در بانوان

رشد سینه دختران به طور کلی در پنج مرحله رخ می دهد. مراحل رشد پستان در زنان شامل گام های زیر می شوند:

 1. مرحله اول (پیش از بلوغ): در این مرحله، هیچ تغییر قابل مشاهده ای در سینه ها وجود ندارد.
 2. مرحله دوم (جوانه زدن): با ورود به این مرحله، یک برآمدگی کوچک در زیر نوک پستان دختران ظاهر می گردد.
 3. مرحله سوم (رشد): سینه ها به طور قابل توجهی بزرگ می شوند و آرئول (ناحیه تیره پوست اطراف نوک پستان) بزرگتر می شود.
 4. مرحله چهارم (بزرگ شدن): سینه ها به شکل و اندازه نهایی خود نزدیک می شوند.
 5. مرحله پنجم (بلوغ کامل): سینه ها به طور کامل رشد کرده اند و نوک پستان ها به صورت قائم قرار می گیرند.

مراحل رشد پستان در بانوان

علت رشد ناگهانی پستان دختران

رشد غیرطبیعی پستان زمانی است که سینه ها به طور غیرمعمول بزرگ می شوند. رشد غیرطبیعی پستان می تواند دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، اختلالات هورمونی، قرار گرفتن در معرض اشعه و مصرف برخی دارو ها داشته باشد.

زمان رشد سینه دختران

زمان مناسب رشد سینه دختران معمولاً بین سنین 8 تا 13 سالگی است. این فرآیند معمولاً با جوانه زدن پستان شروع می شود. سپس، سینه ها به طور قابل توجهی بزرگ می شوند و نوک پستان بزرگتر و تیره تر می شود. در نهایت، سینه ها به شکل و اندازه نهایی خود نزدیک می شوند. با این حال، زمان شروع رشد سینه در دختران ممکن است متفاوت باشد. برخی از دختران ممکن است قبل از سن 8 سالگی یا بعد از سن 13 سالگی شروع به رشد سینه کنند. این امر طبیعی است و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند.

تاثیر تغذیه در رشد پستان دختران

تغذیه نقش مهمی در رشد پستان دختران به‌ طور سالم دارد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به تامین مواد مغذی ضروری برای رشد سینه ها کمک کند. پروتئین برای ساخت و ترمیم بافت پستان ضروری است. منابع خوب پروتئین شامل گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات می شوند. همچنین مصرف کلسیم برای رشد استخوان و بافت پستان ضروری است. برای کسب کلسیم کافی می توانید مصرف مواد خوراکی مانند لبنیات، سبزیجات برگ سبز تیره گیاهان و ماهی ها را در سبد غذایی خود وارد نمایید.

تاثیر تغذیه در رشد پستان دختران

ویتامین D از دیگر منابع ضروری برای رشد سینه دختران است که از نور خورشید، ماهی های چرب و برخی غذاهای غنی شده به دست می آید. علاوه بر این موارد از آنجایی که چربی برای ساخت سلول های پستان ضروری است، مصرف مقدار کافی مواد حاوی کالری و چربی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات رشد پستان دختران توصیه می شود.

بیماری‌ های مربوط به رشد پستان دختران

پستان‌ ها می‌توانند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی و عوامل محیطی در معرض برخی بیماری ‌ها قرار گیرند. برخی از بیماری‌ های شایع سینه عبارتند از:

 • سرطان پستان: شایع‌ترین نوع سرطان در زنان است که به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد.
 • کیست پستان: کیست پستان یک کیسه پر از مایع در پستان است. کیست های پستان معمولاً خوش خیم هستند و معمولاً نیازی به درمان ندارند.
 • التهاب پستان: التهاب پستان زمانی رخ می دهد که بافت ها ملتهب می شوند. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله عفونت، ضربه و قرار گرفتن در معرض برخی دارو ها ایجاد شود.
 • تومور پستان: تومور پستان یک توده غیر طبیعی در پستان است. تومور های پستان ممکن است به‌صورت خوش خیم یا بدخیم باشند. تومور های خوش خیم معمولاً خطرناک نیستند.

بیماری‌ های مربوط به رشد پستان دختران

قبلا در کتاب های پزشکی عنوان میشد که خودآزمایی سینه به زنان کمک می‌کند اما نتایج مطالعات اخیر نشان میدهد با توجه به کم تجربگی فرد در معاینه و احتمالا ایجاد نگرانی های غیر معمول خودآزمایی دیگر توصیه نمیشود و بهتر است معاینه توسط پزشک انجام گیرد و همچنین برای بررسی های تخصصی و چکاپ های دوره ای لازم است پس بهتر است زنان و دختران جوان به پزشک مجرب مراجعه کرده و تست های لازم را انجام دهند. کلینیک دیابت و غدد با کادر حرفه ای و تجربه چندین ساله در خدمت شما سروران گرامی است تا با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های تست پستان، مراقب سلامت شما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top
اسکرول به بالا