صفحه اصلی غدد دلایل عرق کف دست‌ و پا و راه های درمان آن چیست؟
درمان قطعی عرق کف دست

دلایل عرق کف دست‌ و پا و راه های درمان آن چیست؟

ممکن است برای بسیاری از افراد این پرسش ایجاد شود که علت عرق کف دست و پا چیست؟ در پاسخ می‌ توان گفت که علت اصلی بروز این مشکل در کف دست و پای افراد فعالیت بیش از حد غدد عرق است. غدد عرق در سراسر بدن وجود دارند، اما در کف دست و پا بیشتر از سایر نقاط بدن هستند. عرق کردن یک فرآیند طبیعی است که به بدن کمک می کند تا دمای خود را تنظیم کند. با این حال، برخی از افراد به طور غیر طبیعی عرق می کنند، که می تواند باعث ناراحتی و شرمندگی شود. علل تعریق کف پا و دست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که در ادامه بررسی می‌ کنیم.

_____________________________________________________________________

برای مطالعه: سرطان پروستات چیست ؟

_____________________________________________________________________

عوامل محیطی

گرما، رطوبت و استرس می توانند باعث عرق کردن بیشتر شوند. گرما یکی از رایج ترین عواملی است که باعث عرق کردن بیشتر می شود؛ زیرا بدن برای خنک شدن خود تعریق می کند. هنگامی که هوا گرم است، بدن باید عرق بیشتری تولید کند تا بتواند دمای خود را تنظیم کند.

شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی، مانند اختلال اضطراب اجتماعی، اختلالات عصبی و اختلالات تیروئید، می توانند باعث عرق کردن بیش از حد شوند.

مصرف برخی از دارو ها

استفاده از برخی از دارو ها، مانند دارو های ضد افسردگی، دارو های ضد فشار خون و دارو های ضد بارداری، می توانند باعث عرق کردن بیش از حد در ناحیه دست و پا ها شوند.

علت های عرق کردن کف دست و پا

عوامل ژنتیکی

عرق کف دست و پا ممکن است ارثی باشد. عوامل ژنتیکی نقش مهمی در عرق کف دست و پا دارند. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به عرق کف دست و پا دارای تغییرات ژنتیکی خاصی هستند که باعث افزایش فعالیت غدد عرق در کف دست و پا می شود.

نشانه عرق كردن كف دست و پا

عرق کف دست و پا یک مشکل شایع است که می تواند در هر سنی رخ دهد. در بیشتر موارد، عرق کف دست و پا یک مشکل پزشکی جدی نیست. با این حال، می تواند بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد. عرق کف دست و پا می تواند باعث شود که افراد با از دست دادن کنترل بر بدن خود احساس شرمندگی کنند. این موضوع منجر به اجتناب از موقعیت های اجتماعی مانند دست دادن، گرفتن اشیاء یا شرکت در فعالیت های بدنی می شود. عرق کف دست و پا می تواند با علائمی همراه باشد که در ادامه به برخی از آن‌ ها اشاره کوتاهی می ‌کنیم:

 • اضطراب
 • تغییرات خلق و خو
 • خیس شدن کف دست ها
 • تعریق زیاد در کف دست ها
 • تعریق زیاد در سایر نقاط بدن
 • قرمزی و گرما در کف دست و پا
 • سرد و مرطوب شدن کف دست ها

اگر عرق کف دست و پا شما باعث ناراحتی قابل توجهی می شود، باید در اسرع وقت به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید.

نشانه عرق كردن كف دست و پا

علت عرق کف دست کودکان

عرق کف دست کودکان در سنین مختلف می تواند علل مختلفی داشته باشد. دلیل عرق کف دست و پا در نوزادان، ممکن است ناشی از گرما، رطوبت یا استرس باشد. در کودکان خردسال، عرق کف دست می تواند به دلیل بروز استرس، اختلالات عصبی، اختلالات تیروئید یا اختلال اضطراب اجتماعی رخ دهد.
عرق کف دست می تواند باعث مشکلاتی برای کودکان در مدرسه شود. کودکان ممکن است از دست دادن کنترل بر عرق خود خجالت بکشند و ممکن است از شرکت در فعالیت های اجتماعی و مدرسه یا تعامل با دیگران اجتناب کنند. این موضوع ممکن است منجر به مشکلات تحصیلی، اجتماعی و عاطفی شود. اگر کودک شما از عرق کف دست رنج می برد، مهم است که با پزشک صحبت کنید تا علت بروز این مشکل را شناسایی نمایید.

تشخیص عرق کردن کف دست

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده شما این مشکل را دارید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند به شما در تعیین علت عرق کردن و درمان عرق پا و دستتان کمک کند. تشخیص عرق کردن کف دست معمولاً بر اساس معاینه فیزیکی و شرح حال بیمار انجام می شود. پزشک به کف دست ها و سایر نقاط بدن بیمار نگاه می کند تا علائم عرق کردن بیش از حد را بررسی کند. همچنین، از بیمار می خواهد تا در مورد علائم خود، مانند شدت عرق کردن، زمان بروز آن و عواملی که باعث بدتر شدن آن می شوند، صحبت کند.

تشخیص عرق کردن کف دست

در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای بررسی سایر شرایط پزشکی که احتمال دارد باعث عرق کردن بیش از حد شوند، انجام دهد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون: برای بررسی اختلالات تیروئید، دیابت یا سایر شرایط پزشکی

درمان تعریق کف دست و پا

انتخاب راه درمان عرق کف دست و پا به علت آن بستگی دارد. اگر عرق کردن شما ناشی از عوامل محیطی یا استرس است، ممکن است بتوانید با اجتناب از عوامل محرک و تمرین تکنیک های آرامش بخش، عرق کردن خود را کنترل کنید. از سوی دیگر اگر عرق کردن شما ناشی از یک بیماری پزشکی است، درمان بیماری زمینه ای می تواند به کاهش عرق کردن کمک کند. برای عرق کف دست و پا، درمان های مختلفی مانند موارد زیر وجود دارد:

 1. دارو های موضعی: دارو های موضعی مانند کرم ها و ژل ها به درمان تعریق کف دست و پا کمک می‌نمایند.
 2. دارو های خوراکی: مصرف دارو های خوراکی مانند آنتی کولینرژیک ها می توانند به کاهش عرق کردن در کل بدن کمک کنند.
 3. جراحی: جراحی به عنوان یک گزینه آخر در نظر گرفته می شود که در صورت عدم موفقیت سایر درمان ها می تواند انجام شود که در این روش عصبی که به غدد عرقی دستور ترشح عرق داده میشود تخریب میشود.
 4. تزریق بوتاکس: تزریق بوتاکس یک روش درمانی موثر برای عرق کف دست و پا است. بوتاکس یک سم عصبی است که باعث فلج شدن عضلات می شود. در صورت تزریق به کف دست و پا، این ماده باعث فلج شدن غدد عرق می شود و از ترشح عرق  در آن نواحی جلوگیری می کند.

درمان عرق کف دست و پا

با درمان مناسب، عرق کف دست و پا می تواند کنترل شود و تأثیر کمتری بر زندگی شما داشته باشد. بهترین راه برای درمان قطعی عرق کف دست و پا انتخاب بهترین مرکز و مشاوره با پزشک مجرب است. انتخاب بهترین مرکز برای درمان عرق کف دست و پا به عوامل مختلفی از جمله شدت عرق کردن، علت عرق کردن و بودجه بیمار بستگی دارد.

جلوگیری از عرق کردن دست و پا

برای جلوگیری از تعریق بیش از حد کف دست و پا ، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مصرف کافئین و الکل را کمتر نمایید.
 • از قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت خودداری کنید.
 • لباس های مناسب استفاده کنید. لباس های سبک و گشاد می تواند به کاهش عرق کردن کمک کند.
 • از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید. تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق باعث کاهش استرس و اضطراب و در نتیجه قطع شدن عرق می شود.
 • محصولات مراقبت از پوست می‌ توانند کمک کننده باشند. استفاده از محصولات مراقبت از پوست به کاهش عرق کردن و جلوگیری از خیس شدن کف دست و پا کمک می کند.

جلوگیری از عرق کردن دست و پا

برای عرق کف دست و پا چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

عرق کف دست و پا یک مشکل شایع است که می تواند در هر سنی رخ دهد. در بیشتر موارد، عرق کف دست و پا یک مشکل پزشکی جدی نیست؛ اما در برخی مواقع اگر عرق کف دست و پا شما شدید باشد باعث ناراحتی قابل توجهی می شود. در این بخش چند مورد را ذکر می کنیم که در صورت مواجهه با آن ها باید به پزشک مراجعه کنید:

 • عرق کف دست و پا شما باعث ناراحتی یا شرمندگی شود.
 • زمانی که عرق کف دست و پا شما اخیراً شروع شده یا بدتر شده است.
 • اگر این مشکل با علائم دیگری مانند قرمزی، گرما یا سوزش همراه باشد.
 • عرق  در ناحیه کف دست و پا شما شدید باشد و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند.

بهترین مرکز برای درمان عرق کف دست و پا مرکز درمانی است که تجربه و تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد.  این مرکز باید از تجهیزات و فناوری های مدرن برای درمان افراد استفاده نماید. همچنین، باید تیم پزشکی مجربی داشته باشد که بتواند درمان مناسب را برای هر بیمار به صورت فردی تعیین کند. برای انتخاب بهترین مرکز برای درمان عرق کف دست و پا، می توانید از نظرات سایر بیماران نیز استفاده نمایید. همچنین، می توانید به وب سایت های این مراکز مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری در مورد خدمات و امکانات آن ها کسب کنید.
کلینیک دیابت و غدد یکی از مراکز درمانی معتبر در ایران است که در زمینه تشخیص علت و درمان عرق کف دست و پا تخصص دارد. این مرکز از تجهیزات و فناوری های مدرن برای درمان این مشکل استفاده می کند و تیم پزشکی مجربی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

پیمایش به بالا