صفحه اصلی سلامت عمومی عفونت کلیه چیست؟علائم عفونت کلیه،تشخیص و روش های درمان
عفونت کلیه

عفونت کلیه چیست؟علائم عفونت کلیه،تشخیص و روش های درمان

در پاسخ به این سؤال که عفونت کلیه چیست می‌توان گفت که این بیماری که به آن پیلونفریت نیز گفته می‌شود، التهابی است که به علت ورود باکتری‌ها به سیستم ادراری و سپس به کلیه‌ها ایجاد می‌شود. این عفونت می‌تواند یکی از دو کلیه یا هر دو را درگیر کرده و به علت ضعف ایمنی بدن یا برخی عوامل دیگر باعث علائم ناراحت‌کننده‌ای مانند درد کمر، تب، سوزش، درد هنگام ادرار کردن، تغییرات ادرار و حالت عمومی بدن شود. افرادی که بیماری‌های مزمنی مانند دیابت دارند یا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، درخطر بیشتری از ابتلا به عفونت کلیه قرار دارند.

_____________________________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: کار غدد لنفاوی در بدن

_____________________________________________________________________________________________

انواع عفونت کلیه

انواع عفونت کلیه شامل موارد زیر است:

 1. سیستیت (عفونت مثانه): عفونتی که در مثانه اتفاق می‌افتد و باعث سوزش ادرار، تب و ادرار کم‌رنگ می‌شود.
 2. پیلونفریت (عفونت کلیه): عفونتی که باعث درد شدید در ناحیه پایینی کمر (ناحیه کلیه‌ها)، تب و تغییرات در ادرار می‌شود.
 3. ادنفریت (عفونت لوله ادراری): این مشکل در لوله‌هایی که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می‌کنند، رخ‌داده و باعث سوزش هنگام ادرار، تب و نیاز به ادرار کردن مکرر می‌شود.

عفونت کلیه در زنان

عفونت کلیه در زنان بسیار رایج است و می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. به دلیل آناتومی بدن زنان و نزدیک بودن دستگاه ادراری به بخش‌های دیگر بدن، خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری به‌ویژه عفونت کلیه در زنان بیشتر از مردان است. علائم عفونت کلیه در زنان شامل درد کمر، سوزش هنگام ادرار، تب، ادرار تیره و عوارض جانبی مرتبط با سیستم ادراری است. علت عفونت کلیه در زنان نیز می‌تواند به دلیل سیستم ادراری کوتاه‌تر، بارداری و استفاده از لوازم بهداشتی نامناسب باشد.

عفونت کلیه در مردان

عفونت کلیه در مردان

عفونت کلیه در مردان ممکن است ناشی از عدم رعایت بهداشت شخصی، عوامل زیستی، یا بیماری‌های دیگر باشد. این عفونت معمولاً به دلیل ورود باکتری‌ها به سیستم ادراری ایجادشده و در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.علائم معمولی عفونت کلیه در مردان شامل دل‌درد، تب، ادرار غیرعادی، تغییر رنگ و سوزش ادرار، حالت عمومی ضعیف بدن است.

علائم عفونت کلیه

نشانه های عفونت کلیه به‌طورکلی عبارت‌اند از:

 1. تورم: گاهی اوقات، بیماران با عفونت کلیه، دچار تورم در ناحیه پایین بدن، اطراف چشم‌ها، دست‌ها و پاها می‌شوند.
 2. تب و احساس‌گرمی: افزایش دما و تب به علت وجود عفونت در بدن اتفاق می‌افتد و ممکن است با احساس گرمی و تعریق همراه باشد.
 3. تغییرات و سوزش اداری: هرگونه تغییر در حجم و رنگ غیرعادی در ادرار (مانند قرمز یا قهوه‌ای) یا سوزش در هنگام ادرار، از نشانه‌های اولیه عفونت اداری است.
 4. دل‌درد: دل‌درد معمولاً در ناحیه پایین پشت بدن، در نزدیکی کمر و روی یکی از دو طرف بدن (حول ناحیه کلیه‌ها) احساس می‌شود. درد ممکن است شدید باشد و ازیک‌طرف بدن به‌طرف دیگر گسترش یابد.

علل عفونت کلیه

دلایل عفونت کلیه شامل موارد زیر است:

 1. مسائل جنسی: در برخی موارد، عفونت‌های مقاربتی می‌تواند به سیستم ادراری و سپس کلیه‌ها منتقل شود.
 2. عدم رعایت بهداشت شخصی: عدم شستشوی مناسب دست‌ها می‌تواند باعث ورود باکتری‌ها به ادرار و سپس به کلیه‌ها شود.
 3. آسیب به سیستم ادراری: هرگونه آسیب یا مشکل در سیستم ادراری، ازجمله سنگ‌های کلیه و تنگی مجاری ادراری، می‌تواند زمینه را برای عفونت کلیه فراهم کند.
 4. بیماری‌های نقص ایمنی: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مانند بیماران هایپوگلوبولینمی، بیماران پیوند اعضا، یا افراد مبتلا به دیابت، بیشتر درخطر ابتلا به عفونت کلیه هستند.

عوامل عفونت کلیه

برای دانستن اینکه عفونت کلیه از چیست بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید. به‌‌صورت کلی عفونت کلیه به دلایل ورود باکتری‌ها به سیستم ادراری، عدم رعایت بهداشت شخصی، عوامل زیستی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها، مشکلات جراحی، پیوند کلیه، بارداری، بیماری و استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها اتفاق می‌افتد.

عوارض عفونت کلیه

ممکن است این پرسش در ذهن شما ایجاد شوند که عوارض عفونت کلیه چیست؟ عفونت کلیه ممکن است منجر به عوارض جدی و ناراحت‌کننده شود که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:
سپتی‌سمی (آنفکته‌شدن خون): درصورتی‌که بیماری کلیه شدید بوده و عفونت وارد خون شود باعث یک وضعیت جدی و ناراحت‌کننده به نام سپتی‌سمی می‌شود.
سکته کلیوی: عارضه عفونت کلیه ممکن است باعث مسدود شدن مجاری ادراری یا کاهش جریان ادرار از کلیه شده و موجب ایجاد سکته کلیوی و احتباس ادرار ‌شود.
پیوند کلیه: افرادی که پیوند کلیه دریافت کرده‌اند، احتمال بیشتری برای دچار شدن به بیماری های کلیه دارند. در صورت عدم پیگیری، این بیماری می‌تواند منجر به مشکلات جدی و خطرناک برای این افراد شود.

عوارض عفونت کلیه

بهبود عفونت کلیه

بهبود عفونت کلیه معمولاً به‌وسیله درمان مناسب و مراقبت‌های بهداشتی همراه با مصرف آنتی‌بیوتیک طبق تجویز پزشک، استراحت، مصرف مایعات فراوان، رعایت بهداشت شخصی و پیروی از نکات پزشکی، حاصل می‌شود. توصیه می‌شود همواره با پزشک خود در ارتباط بوده و هرگونه علامت یا تغییر در وضعیت خود را به او گزارش دهید.

برای عفونت کلیه چه بخوریم؟

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری و کنترل عفونت کلیه توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود؛ اما معمولاً مصرف مایعات بیشتر، سبزیجات و میوه‌ها، مواد ضدالتهابی، ماست و شیر و اجتناب از غذاهای حاوی چربی و قند بالا، می‌تواند در کنترل عفونت کلیه تأثیر بسزایی داشته باشد.

تشخیص عفونت کلیه

تشخیص عفونت کلیه معمولاً از طریق ترکیبی از علائم بالینی، تاریخچه پزشکی و آزمایش‌های تشخیصی انجام می‌شود. روش‌های تشخیص عفونت کلیه شامل سنجش علائم، آزمایش ادرار، آزمایش کشت ادرار، آزمایش خون و تصویربرداری هستند. با ترکیب این روش‌ها، پزشک معالج قادر است عفونت کلیه را تشخیص داده و درمان مناسب را تعیین کند.

درمان عفونت کلیه

پزشک معالج ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های مناسب را برای کنترل و تخلیه باکتری‌ از کلیه‌ها‌ تجویز کند. بسیار مهم است داروها را به‌دقت و در زمان مشخص‌شده توسط پزشک مصرف کرده و به‌وسیله رژیم غذایی مناسب عفونت ادراری را کنترل کنید. سعی کنید هرگونه عوامل خطر عفونت کلیه را کاهش داده تا سلامت کلیه‌های خود را حفظ نمایید.

پیشگیری عفونت کلیه

آیا می‌دانید روش‌های پیشگیری از عفونت کلیه چیست؟ برای جلوگیری از عفونت کلیه، توصیه می‌شود نکاتی مانند مصرف مایعات بیشتر، شستشوی منظم دست‌ها، ادرار کردن مکرر، عدم نگه‌داری ادرار در مثانه، رعایت بهداشت جنسی، محافظت از آسیب ادراری مانند ضربه به کلیه‌ها یا مجاری ادراری و کنترل بیماری‌های مزمن را رعایت نمایید. با رعایت این تدابیر، می‌توانید خطر ابتلا به عفونت کلیه را کاهش داده و سلامت کلیه‌های خود را حفظ کنید.

برای عفونت کلیه چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن هرکدام از علائم عفونت کلیه، توصیه می‌شود در اسرع وقت به کلینیک دیابت و غدد مراجعه کرده و با کمک متخصصان حرفه‌ای ارزیابی‌های لازم و آزمایش‌های تشخیصی، را انجام دهید. شما می‌توانید بدون مراجعه حضوری به مطب و صرف زمان و هزینه، از خدمات پزشکی در زمینهٔ بیماری‌های غدد و کلیه به‌صورت آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top
اسکرول به بالا